Azotex Ekolojik Ürün

azotex belgesi

Azotex standart kişilere verilen bir sertifikasyon olmayıp, tekstil sektörü üreticileri ve ilişkili sektörlerde yer alan kuruluşlara verilir. Tekstil, Hazır giyim, mobilya, kumaş üreticileri, tekstil ithalat, ihracatçıları, ayakkabı v.b. sektörleri içermektedir.

Standartlarla tanımlanan testler, bugün dünyada tekstil zincirinin her halkasına uygulanmaktadır. AZOTEX özel standardı, içerdiği standart test metotları ile tekstil zincirinde yer alan zararlıları kontrol altına alma veya olmamasını sağlama yolunda hizmet vermektedir. İntersistem Teknik Sertifikasyon (ISQ) AZOTEX Test Hizmetleri, tekstil ürünlerinin testleri ile üreticilerin üretim proseslerine vermekte ve bu desteğiyle insan ekolojisinde güvenlik ortamının oluşmasını sağlamaktadır. AZOTEX istenmeyen zararlı içerik ve yapıdaki maddeleri tanımlar ve bu maddelerin tespitinde test kriterleri ve metotlarını uluslar arası kabul görmüş standartlar vasıtası ile ortaya koyar. 

AZOTEX Standardı gereği uluslar arası uygulanan bağlayıcı normlardaki test listesi gereğince standart şartlarına uygun bilimsel testler yapılmakta ve bu test standartlarının ve ilişkili yasal mevzuatın güncelliği sürekli takip edilmektedir. Güncel şartlarla uygulamalar yapılmaktadır.

AZOTEX Test kriterleri genel olarak aşağıda listelendiği konuları kapsamaktadır:

 1. Kanserojen, sağlığa zararlı azo boyarlar, renk maddeleri ve mevzuat gereği yasaklanmış olan maddeler,
 2. Ağır metaller, yumuşatıcılar, pentaklorfenol ve formaldehid gibi yasal mevzuatlarla çerçevesi çizilen maddeler,
 3. Yasal mevzuata aykırı veya mevzuatlarla durumu belirlenmiş olmayan ancak sağlık açısından şaibe doğuran, muallak veya alerjen renk maddeleri, organik kalay bileşenleri ve pestisitler gibi maddeler,
 4. Nihai tüketicinin sağlığını etkileyecek renk hastalığı gibi unsurlar ve cilde zararsız pH değeri
 5. Bahsedilen tüm test şartları ve olması gereken limitler belirlenmiştir.
 6. Azotex Standart Testleri Genel olarak aşağıda listelenmiştir:
 7. Fiziksel Testler,
 8. Kimyasal Testler,
 9. Renk Performans Testleri,
 10. Boyutsal Değişme Testleri,
 11. UV Geçirgenlik Ve Koruma Faktörü Testleri,
 12. Su Geçirgenlik Testleri şeklindedir.

İletişim

Merkez Mh, Gençosman Cd, No 11/A Güngören - İstanbul

Tel: (0212) 702 22 50 (pbx)
Tel: (0850) 340 80 80 (pbx)
GSM: 0537 225 70 10

İletişim